Sarah, Cindy, and Gina go to a clothing store that is having a going out of business sale. Every shirt in the store is selling for x dollars, all the pants cost y dollars, and all the sweaters are on sale for z dollars. Sarah buys two shirts, one pair of pants, and one sweater. Cindy purchases one shirt, two pairs of pants, and two sweaters. Gina buys three shirts and four pairs of pants. Sarah spent $155, Cindy spent $235, and Gina spent $235.

What is the price of each item?

 

Answer

 

Back to list of riddles.